Co wyróżnia Bitcoina?

Żaden bank nie bierze udziału w wypuszczaniu na rynek waluty online — krypto może tworzyć każdy z nas. Jednak to czasochłonny i kosztowny proces: trzeba mieć specjalistyczną wiedzę i odpowiednio przygotowany komputer.

Wszystkie kryptowaluty zostały stworzone w określonym celu. Każdy rodzaj wirtualnego pieniądza ma inne właściwości. Do najpopularniejszych krypto należą:

  • Bitcoin (BTC) — w 2008 roku został wypuszczony na rynek przez anonimowego twórcę. Więcej niż połowa kapitalizacji rynku należy do tej waluty. Jej mechanizm opiera się na systemie blockchain, co pozwala zbierać dane i weryfikować każdą transakcję. Obecnie wiele kryptowalut zawiera ten algorytm.
  • Ethereum (ETH) — na tej platformie jest emitowana waluta Ether, która popularnością ustępuje jedynie Bitcoinom, chociaż czas jej wykopania i potwierdzenia transakcji jest krótszy. Ethereum pozwala na tworzenie smart contracts, czyli cyfrowych kontraktów.
  • Litecoin (LTC) — został stworzony przez byłego inżyniera Google, który wymyślił kryptowalutę jako alternatywę dla Bitcoin z szybszą szybkością transakcji. Czas potwierdzenia transakcji zajmuje niecałe 2,5–3 minuty (Bitcoin potrzebuje na zatwierdzenie ok. 10 minut).
  • Ripple (XRP) — waluta online, która może służyć do prostych rozliczeń pomiędzy instytucjami finansowymi.

Wirtualne pieniądze da się «wykopać» — wystarczy nam urządzenie z oprogramowaniem wykonującym skomplikowane obliczenia, nazywane potocznie «koparką». Osoby, które puszczają w obieg wydobytą walutę to «górnicy». Krypto ma wartość tylko wtedy, gdy jej podaż jest ograniczona, dlatego nie może być wykopywana w nieskończoność.