Czym jest giełda kryptowalut?

Chociaż mechanika giełdy kryptowalut może wydawać się skomplikowana, to w rzeczywistości jej działanie jest analogicznie do podmiotów obsługujących handel towarami lub akcjami. Giełda kryptowalut stanowi wirtualne miejsce, w którym osoby handlujące kupują i sprzedają tokeny. Jest ona niezwykle przydatnym narzędziem dla każdego inwestora — zaspokaja potrzeby doświadczonych traderów oraz osób dopiero rozpoczynających swoją karierę na rynku krypto.

Wielkość giełdy i obrót

Handel na giełdzie kryptowalut odbywa się w sferze wirtualnej, dlatego rynek krypto nie ma fizycznej wielkości. Jego rozmiary szacuje się poprzez liczbę dokonywanych transakcji. Sama giełda jest pośrednikiem, który łączy sprzedającego i kupującego, a za skojarzenie obu stron pobiera wynagrodzenie w postaci prowizji. 

Giełda krypto umożliwia sprzedaż lub kupno konkretnej kryptowaluty za walutę fiducjarną albo wymianę tokena. Użytkownicy najczęściej decydują się na pośrednictwo dużych i znanych instytucji ze względu na przekonanie, że większy podmiot jest bardziej wiarygodny.

Świat waluty online zmienia się bardzo dynamicznie, a giełdy kryptowalut działają coraz sprawniej — niektóre z nich w ciągu kilku lat imponująco się rozwinęły. Obecnie na rynku funkcjonuje kilkaset takich podmiotów. Oprócz warunków zawierania transakcji warto przyjrzeć się ich rozmiarom — wysoki wolumen obrotów i szeroka oferta kryptowalut świadczą o tym, że pośrednik stale się rozwija i obsługuje wielu handlarzy. 

Większe podmioty oferują szerszy zakres kryptowalut, a czasem zachęcają klientów atrakcyjnymi dodatkami, takimi jak programy partnerskie. Rozbudowane serwisy rzadziej zmagają się z awariami, chociaż w okresach wzmożonego ruchu nawet tam zdarzają się przeciążenia. Im więcej transakcji i użytkowników ma dana giełda kryptowalut, tym lepsza jest jej płynność.

Wiek giełdy kryptowalut

Giełdy kryptowalut to wirtualne miejsca, których w cyberprzestrzeni działa bardzo dużo. Niektóre z nich mają na swoim koncie wiele lat doświadczenia, inne dopiero wchodzą na rynek. 

Pierwsza giełda kryptowalut powstała w 2010 roku, jednak nie odniosła większego sukcesu. Najstarsza polska giełda także nie przetrwała próby czasu, a jej upadek kosztował użytkowników około 60 milionów złotych. Czas istnienia danego podmiotu może mieć znaczenie dla traderów przywiązujących największą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Pośrednicy, którzy weszli na rynek niedawno, często muszą mierzyć się z ograniczonym zaufaniem ze strony osób zajmujących się spekulacją krypto. 

Przeglądając rankingi najlepszych giełd kryptowalut, można zauważyć, że autorzy w swoich zestawieniach powołują się między innymi na wiek danej instytucji — chociaż nie jest to czynnik najważniejszy w ocenie bezpieczeństwa konkretnego podmiotu, to zazwyczaj jest on brany pod uwagę. Nie zawsze najstarsza giełda kryptowalut jest najstabilniejsza, ponieważ każdy pośrednik może stać się celem ataku hakerskiego lub upaść na skutek błędnych działań osób zarządzających. 

Podmiot, który przetrwał na rynku kilkanaście lat, mimo zagrożeń wie, jak postępować w przypadku załamania lub ataku, ponieważ na przestrzeni czasu zdążył wypracować odpowiednie rozwiązanie technologiczne i wytyczne bezpieczeństwa. Większość doświadczonych graczy uważa, że im starsza giełda krypto, tym mniejsze ryzyko potencjalnej utraty kapitału. Zazwyczaj jest to prawda, jednak nawet od każdej reguły są pewne odstępstwa.

Ilość kryptowalut

Początkowy trader najczęściej skupia się wyłącznie na kupowaniu i sprzedawaniu Bitcoina, jednak rynek kryptowalut oferuje graczom o wiele więcej możliwości. Niektóre waluty online mają potencjał na wzrost nawet o kilkaset procent — tylko od doświadczenia i wiedzy handlarza zależy, czy zdecyduje się na ich zakup. 

Obecnie szacuje się istnienie ponad 4000 różnych kryptowalut notowanych na giełdach. Do najpopularniejszych tokenów można zaliczyć na przykład:

  • Bitcoin (BTC) — pierwsza na świecie kryptowaluta, funkcjonująca od 2009 roku.
  • Ethereum (ETH) — jeden z najchętniej sprzedawanych i kupowanych tokenów.
  • Tether (USDTUSDC) — należy do grona stable-coins, powiązany 1:1 z kursem USD.
  • USD Coin (USDC) — moneta cyfrowa, którą także wiąże się z dolarem amerykańskim.
  • Dogecoin (DOGE) — waluta peer-to-peer opierająca się na zmodyfikowanym protokole Bitcoina.
  • Cardano (ADA) — zbudowany od podstaw na własnym kodzie źródłowym, oparty na algorytmie Proof of Stake.

Giełda kryptowalut, która oferuje swoim klientom różnorodne tokeny, z reguły jest uważana za bardziej wiarygodną. Poszukując najlepszego pośrednika, warto brać pod uwagę podmioty obsługujące dużą ilość krypto i stale poszerzającą swoją ofertę o nowe pozycje. 

Zawsze należy zachować czujność — doświadczony trader sprawdzi, czy nieznane mu dotychczas waluty online są wypłacalne. Zaufana giełda powinna na bieżąco kontrolować wszystkie dopuszczane krypto, jednak na nieregulowanym rynku liczącym sobie ponad 4000 produktów, warto podejmować wyłącznie przemyślane kroki.

Cardano Warszawa

Możliwość wpłat i wypłat

Możliwość wpłaty oraz wypłaty środków w walucie FIAT to jeden z atutów danej giełdy. Ten skrót oznacza pieniądz fiducjarny, czyli legalny środek płatniczy na danym terenie (na przykład w konkretnym państwie). 

Giełdy kryptowalut, których krajem powstania jest Polska, często oferują możliwość wpłacania lub wypłacania PLN, z kolei zagraniczne instytucje z reguły bazują na USD, a czasem przyjmują lub wydają klientom także inne waluty. Nie wszystkie giełdy obsługują pieniądz fiducjarny, ponieważ dzięki temu mogą działać bez nadzoru państwowych jednostek — kontrole zajmują dużo czasu i generują poważne koszty.

Inwestorzy korzystający z FIAT muszą liczyć się z koniecznością weryfikacji swoich danych, a w momencie wymiany krypto na PLN lub inny pieniądz fiducjarny powstaje obowiązek podatkowy. 

Zaufana giełda kryptowalut często oferuje swoim użytkownikom możliwość wpłat i wypłat w walucie FIAT, jednak nie zawsze jest to konieczne. Z tej opcji chętnie korzystają początkujący gracze, którzy chcą nabyć swoje pierwsze tokeny. Należy zwrócić uwagę, czy giełda kryptowalut pobiera prowizję za doładowanie oraz w jaki sposób można zasilić swoje konto o nowe środki i wypłacić zgromadzone.

Weryfikacja użytkownika

Obecnie większość pośredników sprawdza tożsamość swoich użytkowników. Zazwyczaj ten proces składa się z kilku etapów, jednak nie powinien sprawić trudności nawet początkującym traderom. Giełda kryptowalut najczęściej prosi o podanie danych osobowych, zdjęcia dowodu tożsamości oraz własnej twarzy. Niektóre serwisy wymagają także dokumentów potwierdzających, że podany adres jest prawdziwy.

Czas przetwarzania otrzymanych danych może się różnić w zależności od pośrednika. Czasem sprawdzenie trwa tylko kilka minut lub parę godzin, ale niejedna giełda kryptowalut przeprowadza weryfikację o wiele wolniej — może to trwać wiele dni, a nawet tygodni. 

Podczas wybierania pośrednika warto poszukać rzetelnych opinii na jego temat i dowiedzieć się, ile czasu zajmuje mu przetwarzanie danych potrzebnych do pozytywnego zakończenia weryfikacji użytkownika.

Od czego zależne są koszty i wysokość prowizji?

Chociaż działalność na giełdach kryptowalut opłacalna i przynosi wielkie i dość szybkie zyski, to inwestor powinien być świadomy, że czekają go też koszty. Jedną z podstawowych opłat, której nie można ominąć, jest prowizja dla pośrednika, czyli konkretnej giełdy. Każda instytucja może nakładać na swoich użytkowników różne taryfy. 

Do najczęstszych opłat, które można spotkać w pewnej części giełd krypto, należą cztery podstawowe prowizje:

  • prowizja od wpłaty — niektóre giełdy pobierają ją w momencie zasilenia konta walutą FIAT;
  • prowizja od wypłaty — obowiązuje w momencie wypłacenia zgromadzonych środków na inne konto;
  • prowizja MAKER — naliczana w momencie, gdy użytkownik ustawia nowe zlecenie kupna lub sprzedaży krypto;
  • prowizja TAKER — jest pobierana przez pośrednika, jeśli gracz podejmie ofertę innego użytkownika.

Pomimo tego, że w Polsce i na świecie funkcjonuje wiele różnych giełd kryptowalut, to większość instytucji pobiera prowizję za takie same usługi. Internetowi gracze najczęściej mogą spotkać się z opłatami za wypłatę środków z konta oraz z prowizją za sprzedaż lub zakup tokenów. Jest to powszechna praktyka, ponieważ właśnie w taki sposób utrzymują się giełdy kryptowalut

Instytucje nie mają w zwyczaju pobierania opłat za otwarcie konta, dlatego gracz, który zarejestruje się w serwisie, ale nie podejmie żadnych działań, nie będzie zobowiązany do płacenia za wspomniane usługi.