Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta to rodzaj cyfrowej waluty, która składa się ze skomplikowanego systemu kodów oraz łańcucha bloków, czyli blockchain — własnej sieci umożliwiającej realizowanie transakcji. Kryptowalutę nazywa się także walutą wirtualną, cyfrową lub alternatywną. Twórcy krypto chcieli wypuścić na rynek innowacyjny pieniądz, który umożliwi szybkie i proste płatności za transakcje dokonane za pośrednictwem internetu.

Protokół peer-to-peer kontroluje działanie gospodarki kryptowalutowej. Pojedyncze krypto składa się z ciągu zaszyfrowanych danych, które zawierają informacje o dokonywanych transakcjach. Najpopularniejszą oraz pierwszą walutą online jest Bitcoin (BTC), który został wprowadzony do obiegu w styczniu 2009 roku. Bitcoin, podobnie jak wiele innych krypto, działa na podstawie systemu blockchain, przypominającego rozproszoną księgę publiczną.

Kryptowaluty nie są zależne od banków i instytucji rządowych dzięki decentralizacji. Kto lub co czuwa nad poprawnym funkcjonowaniem rynku krypto? Bezpieczeństwo transakcji zapewnia zaawansowana kryptografia, która wpływa też na regulację procesu tworzenia dodatkowych jednostek waluty online.