Ranking giełd kryptowalut 2023

Giełda kryptowalut jest wirtualnym miejscem, w którym dokonuje się obrotu tokenami. W internecie działa wiele takich podmiotów — graczem może zostać praktycznie każdy. Tematem funkcjonowania internetowych giełd interesują się tysiące ludzi na całym świecie, a wielu z nich wzbogaca się dzięki nabytej wiedzy i zgromadzonemu doświadczeniu.

Giełda kryptowalut: co to jest i do czego służy?

Giełda krypto jest wirtualnym odpowiednikiem domu maklerskiego. Na jej rynku operuje się tokenami lub powiązanymi z nimi instrumentami. Aktywami mogą handlować również klienci indywidualni. Dzięki temu powstaje internetowy rynek, na którym kupuje się i sprzedaje kryptowaluty. Płynność i różnorodność giełdy zależy od liczby osób handlujących.

Internetowe giełdy obsługują różne elektroniczne monety. Platforma gromadzi kupujących i sprzedających, tworzących popyt i podaż — są to czynniki, które wyraźnie wpływają na przykład na cenę bitcoina. Giełdy mają różne zasięgi — wiele z nich działa lokalnie, a inne pośredniczą w zakupach użytkowników z całego świata. Niektóre obsługują jedynie crypto, pozostałe operują także walutą fiducjarną. Na wybranych rynkach w ogóle nie dochodzi do sprzedaży — zamiast tego gracze obstawiają, jak zmieni się kurs konkretnego tokena.

Zazwyczaj giełda kryptowalut to po prostu prywatna firma, która czerpie zysk w postaci prowizji pobieranej od zlecenia. W zależności od skali jej działalności, giełda online może oferować różny zakres rynków. Aby skorzystać z serwisu transakcyjnego, konieczne jest rejestracja w systemie, podanie niezbędnych danych osobowych, wybranie waluty fiducjarnej i podłączenie osobistego rachunku.

Lista giełd kryptowalut

Na całym świecie działają setki giełd krypto. Niektóre z nich cieszą się dużą popularnością, a inne uważane są za niszowe. Polska również jest krajem założycielskim firm, za pośrednictwem których można kupować i sprzedawać kryptowaluty. Znalezienie najlepszej giełdy okazuje się sporym wyzwaniem, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z crypto

Najpopularniejszymi miejscami oferującymi bezpieczne transakcje przy pomocy tokenów są na przykład:

 • Binance — największa, rozpoznawalna na całym świecie platforma, która gromadzi ponad 10 milionów użytkowników.
 • Bitbay polska giełda założona w 2014 roku, obsługuje PLN.
 • Coinbase — duża amerykańska platforma, która oferuje produkty dostosowane do poziomu zaawansowania klienta.
 • Kraken — jedna z najstarszych działających giełd.
 • Bitclude — obsługuje PLN, umożliwia wpłaty tradycyjnym przelewem i przy pomocy karty.

Większość giełd ma swoją siedzibę poza Polską — podmioty zostały zarejestrowane w państwach, których jurysdykcja prawna sprzyja firmom prowadzącym działalność opartą na handlu tokenami. Krajowe giełdy kryptowalut z reguły obsługują złotówkę, z kolei zagraniczne podmioty nie zawsze to robią. Należy zwrócić uwagę, że wysokość prowizji pobieranej od każdej transakcji będzie różna w zależności od firmy.

Korzystając z usług Coin Expert, możesz bezpiecznie sprzedawać i kupować kryptowaluty za pomocą karty bankowej lub pieniędzy fiducjarnych. Dla osób prawnych daliśmy możliwość zrobienia tego za pomocą przelewu bankowego.

Jak wybrać odpowiednią giełdę krypptowalut?

Nie każda giełda kryptowalut będzie odpowiednim miejscem do inwestowania. Wiarygodna firma powinna spełniać wymagane parametry bezpieczeństwa i wyróżniać się przystępnymi opłatami. Docenią to w szczególności osoby, które dokonują wielu transakcji. Należy zwracać uwagę na to, czy giełda jest objęta odpowiednimi regulacjami, takimi jak CySec lub FCA, które ochraniają środki użytkownika. 

Poszukując najlepszej giełdy krypto, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

 • regulacje prawne zabezpieczające środki w przypadku błędu systemu lub ataku hakerskiego,
 • profesjonalną i rzetelną obsługę klienta,
 • dostęp do witryny w Polsce i w innych krajach,
 • sposób szyfrowania danych osobowych,
 • dostępne formy wymiany waluty cyfrowej,
 • rozgłos oraz liczbę użytkowników danej platformy.

Lepiej unikać miejsc, które nie zabezpieczają przekazywanych danych osobowych, ograniczają dostęp do najkorzystniejszej oferty lub stosują za wysokie prowizje. Mniejsze giełdy kryptowalut przyciągają klientów niską ceną — należy szczególnie uważać na nieznane podmioty, które czasem obciążają użytkowników dodatkowymi opłatami. Odpowiednia firma powinna cieszyć się dobrą opinią oraz gromadzić wielu zadowolonych użytkowników, którzy regularnie dokonują transakcji.

Giełdy kryptowalut różnią się od siebie stopniem regulacji. Warte uwagi będą jedynie te podmioty, które gwarantują graczom najwyższy komfort użytkowania, skutecznie chronią zgromadzone środki i działają zgodnie z prawem. Najlepiej wybierać firmy, które przykładają dużą wagę do przestrzegania dobrych praktyk branżowych. Jedną z takich kantor jest Coin Expert.

Czym właściwie jest kryptowaluta?

Kryptowaluty, zwane też tokenami, nie mają formy fizycznej — nie można ich dotknąć ani schować do kieszeni, ponieważ istnieją jedynie w przestrzeni wirtualnej. Chociaż znacznie różnią się od zwykłego pieniądza, to da się nimi legalnie zapłacić za towar lub usługę — o ile sprzedawca akceptuje taką formę płatności. Dzięki crypto można w łatwy sposób dokonywać rozliczeń — na przykład przelać dowolną należność wprost do portfela znajomego.

Tokeny są alternatywnym środkiem płatniczym, opierającym się na algorytmach i technologiach rozproszonego rejestru. Na walutę cyfrową składają się ciągi zaszyfrowanych danych na temat transakcji. Najpopularniejszym crypto jest bitcoin, który powstał w 2009 roku. Podobnie, jak tysiące jego następców, działa on na podstawie systemu blockchain.

Wszystkie wirtualne waluty są zdecentralizowane. Oznacza to, że na sposób ich funkcjonowania nie wpływa żaden tradycyjny system instytucji bankowych lub rządowych. Transakcje z udziałem kryptowaluty są zabezpieczane przy użyciu zaawansowanej kryptografii, która jednocześnie reguluje mechanizm powstawania kolejnych jednostek crypto.

Jakie operacje można wykonywać na giełdzie krypto?

Giełda kryptowalut pod względem swojego działania przypomina nieco tradycyjne podmioty zajmujące się handlem akcjami, czy surowcami. Doświadczeni gracze giełdowi szybko zrozumieją, na czym polega spekulacja na rynkach crypto. Osoby dokonujące inwestycji długoterminowych powinny przesyłać zakupioną walutę do swojego portfela — jest to niezbędne, jeśli gracz nie zamierza aktywnie obracać swoimi środkami.

Na giełdzie kryptowalut dokonuje się transakcji kupna lub sprzedaży tokenów. Portfel crypto jest z kolei miejscem do przechowywania aktywów cyfrowych i związanych z nimi kluczy prywatnych, które chronią inwestora przed utratą zgromadzonego kapitału. Klucz musi pozostać tajny, ponieważ tylko wtedy zagwarantuje pełną ochronę przed dostępem osób trzecich do zawartości portfela.

Czy można ufać opiniom, użytkownikom i rankingom?

Osoby, dla których giełda kryptowalut jest nowością, powinny czerpać swoją wiedzę z rzetelnych źródeł. Warto polegać na opiniach doświadczonych użytkowników, jednak należy się zastanowić, czy są oni wiarygodnymi informatorami. Opinie znalezione w internecie często nie pokrywają się z prawdą, ponieważ wystawianie fałszywych recenzji jest coraz popularniejszą praktyką. Jednym z najbardziej wartościowych zestawień są internetowe rankingi tworzone przez zaufane portale. Dokonują one szczegółowej analizy giełdy krypto i na jej podstawie wyróżniają najlepsze firmy.

 

Transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut należy dokonywać jedynie za pośrednictwem sprawdzonych firm. Jednym z takich miejsc jest Coin Expert, który zapewnia bezpieczną wymianę tokenów. Nowoczesny kantor internetowy umożliwia dokonanie transakcji online — szybko i bez wychodzenia z domu. 

Wiele lat doświadczenia sprawiło, że e-kantor świadczy usługi na najwyższym poziomie i zapewnia ochronę prawną dla wszystkich płatności bezgotówkowych. Firma Coin Expert jest zaufanym partnerem, który nieustannie rozwija swój serwis, aby użytkownicy zawsze byli zadowoleni z owocnej współpracy.